Як виявити кісту в грудях та як її лікувати?

28.06.2023

За статистикою, від 6 до 10% жінок мають кісти в грудях. Загалом ймовірність розвитку такої патології протягом життя сягає 15%, тобто до неї схильна кожна шоста. Розбираємося, що таке кіста, як її діагностувати та що робити далі.

6

Зміст:

  1. Що таке кіста молочної залози?
  2. Причини появи кіст молочної залози
  3. Як виявити кісту в грудях?
  4. Види кіст в грудях
  5. Лікування кіст молочних залоз
  6. Профілактика появи новоутворень

Що таке кіста молочної залози?

Цей медичний термін означає доброякісне новоутворення. Воно має форму капсули, всередині якої знаходиться невеликий об’єм рідини. Найчастіше його поява пов’язана з закупоркою протоків та порушенням мікроциркуляції в тканинах. 

Кіста молочної залози не належить до ракових захворювань. Однак вона потребує обов’язкового звернення до мамолога-онколога. Деякі види новоутворень схильні до переродження в злоякісні пухлини з часом, а тому підлягають видаленню. 

Причини появи кіст молочної залози

Найчастіше новоутворення з’являються при захворюваннях репродуктивних органів, що призводять до різкої зміни гормонального фону. Це можуть бути запалення чи полікістоз яєчників. В такому випадку підвищується рівень пролактину та естрогену, що супроводжується відчуттям «припливів», почервонінням обличчя, перепадами настрою та відчуттям втоми. 

До причин появи кісти також відносять:

  • спадкову схильність;
  • порушення в роботі ендокринної системи;
  • неврологічні розлади;
  • постійний виплив серйозного стресу;
  • підвищений рівень естрогену та пролактину, не пов’язаний з захворюваннями;
  • тривале приймання пероральних контрацептивів;
  • діабет та порушення функцій печінки;
  • пізній початок менструацій та клімакс;
  • безпліддя;
  • нерегулярний секс, тривала відсутність статевих контактів. 

Як виявити кісту в грудях?

На відміну від інших новоутворень, ці капсули дуже важко відчути при пальпації — особливо в положенні лежачи. Зазвичай кістозне утворення невелике, з гладкими стінками, а тому його складно відчути на дотик. Тому основним методом виявлення лишаються скринінгові дослідження — УЗД молочних залоз та мамографія. 

Однак лікарі виділяють симптоми кісти грудей, після появи яких вам варто негайно звернутися по консультацію мамолога:

  • біль та дискомфорт при пальпації;
  • відчуття розпирання, які підсилюються під час ПМС;
  • тягнучі болі, які віддають в спину, шию, руку чи пахву;
  • виділення з соска. 

Новоутворення великих розмірів здатні змінювати форму грудей. Спостерігається добре помітна асиметрія, припухлість та набрякання. В окремих випадках доходить до почервоніння та лущіння шкіри. Дуже важливо негайно звертатися до лікаря, адже такі самі процеси можуть супроводжувати розвиток раку молочної залози. 

Види кіст в грудях

Для підбору оптимального методу лікування дуже важливо визначити характер патології. Від нього ж залежить і прогноз подальшого перебігу захворювання. Деякі новоутворення можуть знаходитися в незмінному стані роками, а інші стрімко розвиваються, загрожуючи здоров’ю та життю пацієнтки. 

Солітарна 

Одна капсула правильної форми — шароподібна чи витягнута. Зазвичай її діаметр не перевищує 5 см, причому вона утворюється лише в одній груді. Солітарні кісти найчастіше знаходять в молодих жінок, які приймають пероральні контрацептиви. 

Протокова кіста

Перекриває молочні протоки, викликаючи порушення циркуляції рідини. Супроводжується виділеннями з соска — густими білими або кров’янистими. Така кіста молочної залози вважається дуже небезпечною. Вона легко перероджується в рак, а тому потребує негайного видалення. 

7

Атипова 

Капсула, яка розростається всередину порожнини. З часом перетворюється на ущільнення, близьке до пухлини. Існують високі шанси злоякісного переродження, а тому атипова кіста потребує спостереження та лікування. 

Фіброзна 

Новоутворення, яке супроводжується розростанням тканини. Утворюється в результаті різких коливань гормонального фону. Часто супроводжує інші захворювання — в тому числі онкологічні. 

Багатокамерна 

Складається з багатьох капсул, наповнених рідиною, має неправильну форму. Це дуже небезпечна кіста. Зазвичай вона швидко перетворюється на агресивний рак. 

Лікування кіст молочних залоз

Якщо під час скринінгового дослідження спеціаліст виявляє новоутворення, він призначає розширене обстеження. Це тонкоголкова біопсія, яка дозволяє взяти зразок тканини для аналізу, щоб поставити точний діагноз. Дуже важливо знати характер ущільнення та виключити онкологічні захворювання. 

Солітарні доброякісні кісти в грудях можуть розсмоктуватися без зовнішнього втручання. Найчастіше це відбувається під час вагітності та лактації. В такому випадку достатньо проходити обстеження 1–2 рази на рік, щоб контролювати розвиток новоутворення. 

Якщо кіста зростає, мамолог може призначити консервативне лікування. Це прийом гормональних та протизапальних препаратів, який нормалізує стан організму та зменшує розмір капсули. 

В разі небезпеки переродження єдиним виходом лишається хірургічне лікування кісти. Найкращий вихід — операція, що зберігає орган. Капсула проколюється, з неї відкачують рідину та вводять препарати, які прискорюють процес розсмоктування. Якщо новоутворення велике, його можуть видаляти повністю. В разі множинних кіст, що загрожують здоров’ю пацієнтки, допускається повна резекція молочної залози. 

Профілактика появи новоутворень

Основна порада лікарів — дотримуватися здорового способу життя. Щоб у вас не виникало питання, як позбутися кісти, варто відмовитися від алкоголю та нікотину, а також зменшити споживання продуктів, що містять кофеїн. Окрім того, причиною появи новоутворення може бути недіагностована харчова алергія, наприклад, на глютен чи лактозу. В такому разі варто скласти збалансовану дієту без цих речовин. 

Симптоми кісти молочної залози зазвичай проявляються в жінок, які піддаються сильному стресу — на роботі та вдома. Щоб ознаки захворювання не проявлялися в ранньому віці, варто дотримуватися чіткого режиму навантажень та відпочинку, приділяти увагу власним емоціям та звертатися до психолога за необхідності. 

Причиною також може бути регулярне приймання лікарських препаратів, що впливають на гормональний фон. В жодному разі не можна самостійно прописувати собі медикаменти, а також змінювати дозування, призначене спеціалістом. Якщо ви плануєте приймати пероральні контрацептивні засоби, треба обов’язково проконсультуватися з гінекологом, який підбере для вас ефективні та безпечні препарати. 

Залиште відгук

Call Now Button