Незручна проблема: що таке цистит у жінок і як його лікувати

26.07.2023

Пацієнти дуже часто звертаються до гінекологів та урологів по лікування циститу. Це дуже неприємна хвороба, яка викликає болісні симптоми та змушує збільшити частоту відвідування туалету. Більше того, вона здатна викликати важкі наслідки, які супроводжують людину все життя.є

1 1

Зміст:

  1. Що таке цистит?
  2. Симптоми циститу
  3. Види циститу
  4. Причини виникнення
  5. Ускладнення циститу
  6. Діагностика циститу
  7. Як лікувати цистит?
  8. Профілактика захворювання

Що таке цистит?

Під цим медичним терміном розуміють запалення сечового міхура. Воно може відрізнятися за походженням та характером перебігу. Найчастіше зустрічаються інфекції слизової оболонки сечового міхура, спричинені вірусами, бактеріями та грибками. 

Однак запальний процес може бути викликаний й іншими причинами. Це алергії від використання засобів інтимної гігієни, менструальних прокладок та тампонів, а також медичних катетерів. Дуже рідко зустрічаються реакції на одяг з певних матеріалів або миючі засоби, які використовуються для його прання. 

Симптоми циститу

Захворювання сечового міхура починаються з тягнучого болю в нижній частині живота або в лобковій зоні. З часом він може ставати гострим чи навіть прострілюючим. Можливо його поширення на спину, стегна, верхню половину живота чи навіть в груди. 

Ознаки циститу також включають труднощі під час сечовипускання. Струмінь стає слабким та переривчастим. Спорожнення сечового міхура займає набагато більше часу, ніж зазвичай. Людина відчуває часті позиви — їй доводиться відвідувати туалет до 10–20 разів протягом доби, зазвичай майже безрезультатно. 

Гострий цистит інфекційного походження супроводжується зміною кольору сечі — вона може бути сірою, коричневою, червоною чи зеленуватою. Можлива поява солодкуватого нудотного запаху. З’являються домішки крові та гною, біль різко підсилюється під час сечовипускання і стає непереносним — аж до втрати свідомості. 

Види циститу

Захворювання зустрічається дуже часто. Протягом життя з ним можуть зіткнутися кожна третя жінка і кожен двадцятий чоловік. Щоб зрозуміти, як лікувати цистит і як уникнути ускладнень, дуже важливо визначити його тип. 

Хронічний

Зазвичай розвивається після неефективного лікування гострого запального процесу. Симптоми поступово зменшуються до легкого дискомфорту. Хронічний цистит може знову загострюватися в несприятливих умовах, наприклад, при переохолодженні організму. Це призводить до ускладнень, які вражають органи малого тазу та черевної порожнини. 

Гострий

Характеризується сильним болем внизу живота, збільшенням часу сечовипускання та підвищенням температури тіла. Можлива поява гнійних або кров’янистих виділень з уретри — в тому числі мимовільних. В такому разі кажуть про флегмонозний або геморагічний перебіг хвороби. 

Жіночий

Підвищена частота захворювань пов’язана з анатомічними особливостями сечовидільної системи. Ознаки циститу в жінок проявляються дуже швидко через коротку уретру, яка майже не виконує функцію бар’єру для інфекцій. Саме тому для них набагато важливіші дотримання правил особистої гігієни та адекватна профілактика хвороби. 

Чоловічий

Діагностується дуже рідко — ймовірність захворіти протягом життя коливається від 0,5 до 5%. Найчастіше причиною служать інфекції, що передаються статевим шляхом. Проблема також може полягати у вроджених чи набутих анатомічних особливостях, наприклад, у стриктурі (звуженні) уретри. 

Причини виникнення

Зазвичай приводом для звернення в лікарню служить інфекційне запалення сечового міхура. Ймовірність зараження значно підвищується в наступних випадках:

  • порушення правил гігієни;
  • тривале переохолодження тазової області;
  • часті стреси;
  • фізичні перенапруження;
  • вживання надмірно гострої їжі.

Причиною виникнення захворювання також може бути розповсюдження генералізованої інфекції. Зазвичай це відбувається при зниженні імунної реакції. 

Однак відповідь на питання, що таке цистит, не завжди полягає в інфікуванні організму. Запалення може носити алергічний характер. Його також викликають вплив хімічних речовин, медикаментозних препаратів та радіоактивного випромінювання, хоча такі випадки зустрічаються набагато рідше. Окрім того, вторинна хвороба розвивається після травм хребта, під час діабету і в результаті тривалого використання медичного катетеру. 

Цистит і вагітність

Інфекції під час виношування плоду зазвичай проходять майже непомітно — вони маскуються під природні зміни організму. Однак хвороба під час вагітності може призвести до зараження дитини з тяжкими наслідками — в тому числі патологіями розвитку та невиношуванням. Тому дуже важливо регулярно проходити обстеження — в тому числі здавати загальний аналіз сечі та крові. 

Ускладнення циститу

Симптоми захворювання можна ігнорувати — особливо при легкому перебігу в хронічній формі. Однак це призводить до дуже тяжких наслідків:

  • нетримання сечі;
  • деформації піхви та матки;
  • розвитку новоутворень;
  • пригнічення функції нирок;
  • генералізованої інфекції організму. 

Діагностика циститу

Дуже важливо відрізняти захворювання від схожих патологій, наприклад, сечокам’яної хвороби. Щоб встановити природу запалення та зрозуміти, як лікувати цистит, спеціаліст проводить лабораторні дослідження — аналіз крові та аналіз сечі. В разі гострого запального процесу використовується ультразвукове обстеження для уточнення діагнозу. Дуже часто його поєднують з УЗД нирок, яке допомагає виключити небезпечні ускладнення. Серед інструментальних методів діагностики також виділяють цистоскопію та екскреторну урографію.

2 1

Як лікувати цистит?

Стандартна програма терапії полягає в прийомі медикаментозних препаратів:

  • антибіотиків, противірусних чи протигрибкових засобів;
  • нестероїдних протизапальних ліків;
  • знеболюючих;
  • вітамінів та мікроелементів для підсилення імунної відповіді. 

За наявності ускладнень може бути показане оперативне лікування циститу. Воно полягає у вискоблюванні внутрішніх стінок міхура або видаленні враженої частини. Наслідки такого втручання можуть відчуватися людиною все життя, тому дуже важливо звертатися по допомогу після виявлення перших ознак патології. 

Профілактика захворювання

Щоб уникнути запалення сечового міхура, варто уникати незахищених статевих контактів, переохолодження та порушень правил особистої гігієни. Важливо часто прати нижній одяг та постільну білизну. Ще одна порада — своєчасно йти в туалет, а не терпіти до останнього. 
Профілактикою циститу може бути й дотримання здорового способу життя. Він передбачає помірний рівень фізичної активності та збалансовану дієту. Варто мінімізувати кількість гострої та жирної їжі, а також солодких газованих напоїв.

Залиште відгук

Call Now Button