Ішемічна хвороба серця – класифікація, причини, симптоми захворювання

27.03.2024

Захворювання серцево-судинної системи – одна з головних причин смерті людей різного віку. Згідно із статистикою, сьогодні кількість смертей через захворювання серця і судин перевищує кількість через інші патології. На цю категорію припадає близько 30% від загальної смертності у світі.

У зоні ризику – чоловіки віком від 40 років, у  них частіше діагностують недугу, ніж у жінок. Така тенденція відстежується не тільки в Україні,  а й в інших країнах світу. На початковому етапі симптоми ішемічної хвороби серця  можуть проявлятися тільки після стресу чи у випадку надмірних фізичних навантажень. Але якщо хвороба на стадії загострення, то  біль, дискомфорт  і серцеві напади можуть бути навіть у спокійному стані, незалежно від рухів і навантаження.

Медики виділяють гостру і хронічну форму ішемічної хвороби серця. Залежно від ступеня стенозу, захворювання може бути односудинним чи багатосудинним. Поступова кальцифікація судин може провокувати недостатність кровотоку і коронарну недостатність.

Відсутність лікування може призвести до погіршення стану хворого та інших негативних наслідків. А в деяких випадках може стати причиною раптової коронарної смерті.

Зміст:

  1. Що таке ішемічна хвороба серця?
  2. Класифікація ішемічної хвороби серця
  3. Причини ішемічної хвороби
  4. Симптоми ІХС
  5. Діагностика ішемічної хвороби серця
  6. Наслідки ішемічної хвороби для здоровʼя
  7. Лікування захворювання
  8. Профілактика ІХС

Що таке ішемічна хвороба серця?

Ішемічна хвороба серця – одне з найпоширеніших захворювань, яке викликає порушення кровопостачання міокарда через пошкодження і звуження коронарних артерій. Оскільки міокард відчуває нестачу кисню, то не може повноцінно функціонувати.

Захворювання може розвиватися поступово: спочатку з’являються мікропошкодження, і в просвіті судини стінка артерії може накопичувати ліпіди, тромби. Згодом ці накопичення покривають шаром фібрину.  Розвиток атеросклеротичних бляшок призводить до звуження просвіту артерії. Через недостатнє постачання крові і кисню м’яз серця не може нормально працювати.

Якщо звуження менше 50%, то атеросклероз протікає без чітко виражених симптомів. Але якщо цей показник більше 70%, то можна побачити чіткі ознаки ішемічної хвороби серця.

Спочатку це може бути стенокардія з періодичними серцевими нападами, інколи – інфаркт міокарда, що супроводжується некрозом серцевого м’яза. Це захворювання може призвести пацієнта до інвалідності.

2149040307 1024x1024

Класифікація ішемічної хвороби серця 

Є різні системи класифікації ішемічної хвороби серця. Однак у 1984 році було прийнято у ВООЗ класичний варіант. Ця класифікація ішемічної хвороби серця передбачає:

  • Раптова коронарна смерть, спричинена первинною зупинкою серця. Може бути з успішною реанімацією чи летальним результатом.
  • Стенокардія: стабільна, нестабільна чи вазоспастична.
  • Інфаркт міокарда.
  • Постінфарктний кардіосклероз.
  • Також може бути порушення серцевого ритму, серцева недостатність.

Встановлюючи діагноз, лікар не тільки вказує термін «Ішемічна хвороба серця», а й через двокрапку конкретизує форму хвороби.

Причини ішемічної хвороби 

Є різні причини ішемічної хвороби серця. Часто вона може розвиватися через зменшення просвіту або закупорку коронарних артерій. А спровокувати це може прогресуючий атеросклероз, спазм артерій чи тромбоз коронарних артерій.

Атеросклероз – одна з найголовніших причин ішемії серця. Розвиток захворювання передбачає формування атеросклеротичних бляшок: вони збільшуються поступово через скупчення холестерину і звужують просвіт судин. У випадку звуження просвіту до 90% симптоми стенокардії можуть виражатися навіть у стані спокою.

Перекриття судин бляшкою або тромбом може спровокувати гостру ішемію. У випадку руйнування атеросклеротичних бляшок ризик розвитку тромбозу тільки зростає.  У деяких випадках ішемію серця може викликати спазм судин. Це може статися через сильне психоемоційне потрясіння, надмірне фізичне навантаження, прийом судинозвужувальних препаратів.

Ризик розвитку захворювання збільшують такі фактори:

  • спадковість;
  • зайва вага, ожиріння;
  • підвищений рівень холестерину;
  • гіпертонія;
  • цукровий діабет;
  • шкідливі звички (куріння, надмірне вживання алкоголю);
  • відсутність фізичної активності.

Симптоми ІХС

Часто на початковій стадії хвороба може не проявлятися. А симптоми можуть бути тільки  при значному звуженні артерій чи недостатньому кровопостачанні міокарда. Про хронічну ішемію серця свідчать напади стенокардії, аритмія. А ще – біль в шиї, передпліччі, грудях, задишка, прискорений пульс.  Може бути гострий чи тупий біль в грудях.

Під час стресу чи фізичного навантаження можуть бути напади стенокардії. Через швидку ходьбу чи підйом по сходах може виникати задишка, біль у грудях.  Але ці симптоми проходять через 5-15 хвилин у стані спокою. Саме ці ознаки допомагають медикам відрізняти стенокардію від інших хвороб із схожими симптомами.

Але якщо хвороба прогресує, ознаки стенокардії можуть з’являтися навіть у випадку невеликих навантажень чи під час відпочинку. Під час стенокардії біль може бути різним – ниючим, гострим, може бути тиск у грудях. Неприємні відчуття можуть поширюватися на руку, зону лопаток, шию. Частішає пульс, з’являється задишка. Інколи навіть може бути нудота і запаморочення.

Візит до лікаря не варто відкладати, якщо біль дуже сильний і триває більше 15 хвилин у стані покою. Це може свідчити про гостру ішемію серця чи інше захворювання, яке вимагає медичної допомоги.

86 1024x1024

Діагностика ішемічної хвороби серця    

Для діагностики ішемічної хвороби серця спочатку детально вивчають анамнез пацієнта, вислуховують його скарги, вимірюють артеріальний тиск, пульс, прослуховують серце. 

Якщо є підозра на розвиток ішемічної хвороби серця, хворим призначають такі види досліджень:

  • Ехо-КГ;
  • КТ – коронаграфія;
  • рентген;
  • фонокардіографія;
  • доплерографія.

Також призначають аналіз крові на рівень ліпідів, клінічний аналіз крові, ЕКГ, внутрішньостравохідна електрокардіографія. Однак обсяг обстеження пацієнта залежить від клінічного випадку і визначається персонально для кожного хворого.

У медичному центрі «Нікомед», що у Львові, можна зробити УЗД серця. У закладі є сучасне потужне обладнання та працюють професіонали своєї справи, і це запорука найкращого результату. Процедура не займає багато часу, комфортна і безпечна, не викликає болю. А результати діагностики можна отримати одразу після обстеження. Саме вчасна діагностика ішемічної хвороби серця допомагає грамотно підібрати лікування та мінімізувати ризик виникнення ускладнень.

Наслідки ішемічної хвороби для здоровʼя

Ішемічна хвороба може призвести до різних наслідків, зокрема це:

  • інфаркт міокарда;
  • серцева недостатність;
  • нестабільна стенокардія;
  • аневризма серця.

У деяких випадках  можлива навіть раптова смерть. А попередити наслідки ішемічної хвороби серця  може своєчасна діагностика та правильно призначене лікування.  

Якщо ви зауважили перші симптоми, не варто чекати, що хвороба сама пройде. Категорично заборонено займатися самолікуванням. А щоб точно з’ясувати, що відбувається з організмом, потрібна консультація лікаря-кардіолога. Після огляду він направить на аналізи і на основі результатів призначить лікування. 

Лікування захворювання

Часто пацієнти запитують, чи можна повністю вилікувати ішемічну хворобу серця. На думку медиків, це хронічне захворювання, яке повністю вилікувати неможливо. І саме чітке дотримання вказівок і рекомендацій лікаря, зміна способу життя і своєчасне лікування допоможе покращити якість життя, мінімізувати ризик ускладнень і продовжити термін життя.

Якщо сильний біль у грудях триває більше понад 15 хвилин, то пацієнту потрібна кваліфікована медична допомога. А також у випадку, якщо вам 40-50 років, у вас є схильність до серцево-судинних захворювань чи інші фактори, які провокують розвиток патології. Крім медичних препаратів, рекомендують дієтичне харчування і збільшення фізичної активності у допустимих межах.

Якщо випадок складний, пацієнта з ішемічною хворобою серця направляють у стаціонар. Після діагностики визначають алгоритм лікування.

Медикаментозне лікування передбачає застосування фармацевтичних препаратів. Обираючи медикаментозну терапію, кардіолог враховує стан організму хворого, наявність супутніх захворювань, а також дані діагностики. Оскільки однією з причин хвороби є атеросклероз, то спочатку призначають препарати, які знижують ризик серцевих нападів й інфаркту міокарда у пацієнта. Медичні засоби нормалізують артеріальний тиск, знімають судинні спазми, знижують рівень холестерину, розріджують кров.

Але якщо ішемічна хвороба важкого ступеня, є значне ураження коронарних артерій, гостра серцева недостатність, що навіть загрожує життю, то без хірургічного втручання не обійтися. Але тип операції залежить від стану пацієнта та індивідуальних особливостей організму.

Для того, щоб медикаментозне лікування дало бажаний ефект, пацієнтам рекомендують відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися принципів здорового харчування, контролювати рівень холестерину в крові. Корисними є прогулянки на свіжому повітрі і помірні фізичні навантаження. Рівень навантаження краще узгодити з лікарем. Крім того, хворим варто регулярно вимірювати артеріальний тиск, стежити за пульсом, часто відвідувати лікаря.

Особливу увагу варто приділити харчуванню. Зокрема, варто дотримуватися таких принципів:

  • зменшення продуктів на основі тваринних жирів;
  • відмова від жирної і смаженої їжі, фаст-фуду;
  • зменшення кількості висококалорійних страв у раціоні;
  • скорочення споживання солі;
  • включення у раціон рослинних олій.

Не менш важливо  стежити за своєї вагою.

26694 1024x1024

Профілактика ІХС 

Профілактика ішемічної хвороби серця передбачає такі заходи:

  • відмова від шкідливих звичок (вживання алкоголю, куріння);
  • дотримання дієти, виключення з раціону жирної і смаженої їжі, скорочення споживання солі;
  • регулярні заняття спортом;
  • уникнення стресових ситуацій;
  • контроль рівня холестерину у крові;
  • вчасне лікування захворювань, які провокують ІХС;
  • регулярні профілактичні профілактичні медичні огляди у кардіолога (особливо по досягненню 40-45 років);
  • відстеження рівня холестерину в крові.

Уважне ставлення до свого здоров’я, дотримання цих простих рекомендацій сприяють зниженню ризику виникнення ішемічної хвороби серця. Інноваційне обладнання у медичному центрі «Нікомед»  дозволяє проводити діагностику  та виявляти симптоми захворювання на ранніх стадіях. 

Ішемічна хвороба серця може прогресувати, тому не варто відкладати візит до лікаря. Не забувайте, що вчасно виявлена хвороба та правильно підібране лікування дозволяють пацієнтові швидко одужати. 

А для того, щоб записатися на консультацію до лікаря-кардіолога у медичний центр «Нікомед», ви можете скористатися онлайн-формою на сайті або зателефонувати адміністраторам.

Залиште відгук

Call Now Button