Хвороба Рейно (синдром Рейно) симптоми та лікування захворювання

27.12.2023

Багато людей зіштовхувались з проблемою холодних рук, стрімкої зміни природного кольору пальців рук, стоп чи навіть вушних раковин на восково-білий або ж фіолетовий. Так само багато людей пов’язують цю проблему з поганою циркуляцією крові, або як наслідок переохолодження. Про те, мало хто навіть не здогадується, що це може бути хвороба Рейно.

Тому, пропонуємо вам більш детально дізнатись, що таке хвороба Рейно, симптоми, причини та методи лікування даного захворювання ниже у цій статті.

Covid Recovery Center Female Doctor Holding Older Patient S Hands

Зміст:

  1. Що таке хвороба Рейно?
  2. Причини хвороби Рейно
  3. Які симптоми у синдрому Рейно?
  4. Як діагностується феномен Рейно?
  5. Медикаментозне лікування захворювання
  6. Профілактика хвороби Рейно

Що таке хвороба Рейно?

Хвороба або ж феномен Рейно – це системне захворювання, яке виникає в результаті періодичного спазму та зниження кровопостачання до судин верхніх чи нижніх кінцівок та супроводжується онімінням, зміною кольору шкіри та температури спазмованої ділянки. Найчастіше цей спазм виникає як відповідь на завданий психологічний стрес або на холод. 

У різних випадках та залежно від індивідуальних особливостей організму, пори року та місця ураження, тривалість спазму становить від 15 до 20 хвилин, після чого кровотік відновлюється самостійно. І розрізняють наступні стадії хвороби Рейно:

  • первинна чи ідіопатична форма — хвороба Рейно. Стадія на якій спазми мають короткочасний характер і вражають незначні ділянки шкіри;
  • вторинна стадія — синдром Рейно. На цій стадії хвороби спостерігається сильне набрякання флангів пальців та їх оніміння, а колір шкіри змінюється від темно-синього до яскраво-червоного;
  • стадія трофопаралітична на якій, окрім вище перерахованих ознак виникають трофічні порушення, рани які довго не загоюються та некроз тканин.

Причини хвороби Рейно

За даними лікарів, синдром Рейно це захворювання, яке найчастіше проявляється у жінок, а у чоловіків діагностується рідше. На сьогодні дослідження факторів, які викликають захворювання тривають, і поки не існує однієї думки, що зумовлює розвиток хвороби Рейно, чи причини чому судини кінцівок гостро реагують на холодну температуру, або ж стрес. Однак в більшості пацієнтів спазм провокують такі фактори:

  • тривале та регулярне переохолодження нижніх чи верхніх кінцівок;
  • зміни гормонального фону та збої у роботі ендокринної системи;
  • порушення діяльності центральної нервової системи;
  • ревматичні патології, прояви склеродермії чи аутоімунного захворювання Вовчак;
  • тривала інтоксикація організму токсичними чи іншими речовинами;
  • часте травмування кінцівок, переломи чи операції;
  • вплив вібрації від будівельних чи інших інструментів, або тривале виконання монотонних рухів, наприклад, гра на фортепіано;
  • тривале перебування у стресовому стані.

Також, до факторів, які спричиняють розвиток феномену Рейно відносять паління, оскільки нікотин звужує кровоносні судини та порушує природний потік крові по кровоносній системі. 

Які симптоми у синдрому Рейно?

Залежно від стадії та характеру розвитку, основними та поширеними симптомами хвороби Рейно є:

  • різка зміна температури пальців рук чи ніг;
  • зміна кольору шкіри з природного до червоного чи фіолетового;
  • оніміння та біль кінцівок;
  • поколювання у пальцях чи стопі під час зігрівання.

Крім характерних ознак, у людини яка хворіє на синдром Рейно може спостерігатись: порушення роботи дихальної системи, тривалий спазм кровоносних судин та параліч капілярів, утворення пухирів з кров’ю та некроз уражених тканин. 

Симптоми хвороби Рейно проявляються з наростаючим ефектом і в першу чергу зміни вражають окремі пальці руки чи ноги, а згодом поширюються на інші. Пізніше хвороба може вражати вушні раковини чи кінчик носа, і прогресує до руйнування та некрозу нігтьової пластини фаланг.

Як діагностується феномен Рейно?

Діагностика феномену Рейно передбачає стандартний огляд у лікаря ревматолога, який включає: збір інформації про появу та розвиток захворювання, проведення загального аналізу крові та аналізу на антитіла. Також ревматолог може провести неінвазивне дослідження судин розташованих на пальцях рук, яке називається капіляроскопія. Капіляроскопія дозволяє оцінити мікроциркуляцію крові пацієнта, його капілярний кровотік та стадію перебігу хвороби.

Медикаментозне лікування захворювання

Після діагностики, визначення стадії перебігу та причин з яких виникла хвороба Рейно, лікування передбачає приймання медикаментів які:

  • зменшують кількості спазму, що викликають напад;
  • усувають фактори, які викликають спазм;
  • запобігають появі ран та некрозу тканин;
  • діють  на захворювання, яке викликає синдром Рейно.

Для розширення кровоносних судин та стимуляції кровообіг, ревматолог призначає:

  • препарати блокатори кальцієвих каналів, дія яких спрямована на розслаблення кровоносних судин, зменшення частоти й важкості перебігу нападів та сприяють загоєнню виразок на шкірі пальців;
  • альфа-блокатори, які блокують гормону, що відповідає за звуження кровоносних судин;
  • вазодилататори у вигляді гліцеринового крему, який сприяє загоєнню ран на шкіри. 

Курс лікування призначається лікарем відповідно до індивідуальних симптомів та результатів аналізів. Однак, повністю вилікувати хворобу Рейно на даний час неможливо, але своєчасне звернення до лікаря та дотримання схеми лікування допомагає продовжити ремісію на якомога довший час.

Профілактика хвороби Рейно

Для профілактики хвороби Рейно варто звести до мінімуму фактори, які провокують спазм у судинах: низькі температури та стресові ситуації. Також, лікарі рекомендують пацієнтам носити теплий одяг, ретельно захищати руки та стопи одягаючи рукавички та шкарпетки з натуральних тканин, а взимку використовувати рукавиці та шкарпетки чи устілки у взуття з електропідігрівом.

Допомагають поліпшити циркуляцію крові та вазоспазму ритмічні махові рухи верхніми чи нижніми кінцівками, тому при відчутті холоду можна робити такі вправи та попередити напад. А при дії на відкритті кінцівки холодної температури варто розтерти пальці рук чи ніг, або зігріти у не гарячій воді. І головне — виключи вживання ліків, які погіршують симптоми захворювання та відмовитися від паління.

Залиште відгук

Call Now Button