Чому виникає гіркота в роті: можливі причини

23.06.2023

Причини гіркоти в роті майже завжди дуже серйозні. Цей симптом не можна ігнорувати — зазвичай він з’являється на ранніх стадіях серйозних захворювань. Розповідаємо, звідки береться гіркий присмак та що робити в разі його появи.

4

Зміст:

  1. Причини виникнення гіркоти в роті
  2. Захворювання, що викликають гіркоту в роті
  3. Що робити, якщо гіркота в роті не зникає?
  4. Діагностика та лікування
  5. Поширені питання

Причини виникнення гіркоти в роті

Симптом може бути пов’язаний з патологіями багатьох органів шлунково-кишкового тракту. Щоб з’ясувати, від чого виникає гіркота в роті, треба прослідкувати за обставинами, в яких вона з’являється:

  • після прийому великої кількості їжі, паління, вживання алкоголю та кави — причиною може бути вміст дванадцятипалої кишки або шлунку, який подразнює слизові оболонки та викликає неприємні відчуття. Також не виключається рефлюксна хвороба — викид кислоти в стравохід;
  • зранку — проблеми з печінкою, жовчовивідними шляхами або жовчним міхуром;
  • після фізичних навантажень разом з важкістю, тягнучими відчуттями та болем в правому підребер’ї — захворювання печінки або жовчного міхура;
  • після прийому їжі, супроводжується сухістю в роті, печією, нудотою, загальним відчуттям слабкості та запамороченням — гастроезофагальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), часткове повернення кислотного вмісту шлунку в стравохід. 

Сухість в роті

Додатковий симптом може повністю змінювати клінічну картину й постановку діагнозу. Одночасні сухість і гіркота в роті супроводжують широкий спектр патологій. Найпростішим поясненням може бути зневоднення або прийом певних ліків, які сповільнюють виділення слини. 

Якщо ж цей стан зберігається тривалий час, вам варто звернутися до лікаря. Сухість та гіркота можуть бути ознакою важкого автоімунного захворювання — синдрому Шегрена. Іноді вони також свідчать про ушкодження нервової тканини в результаті системної інфекції. 

Однак проблеми з сухістю в роті часто виникають у жінок під час вагітності та в період менопаузи. Вони можуть доповнюватися металевим присмаком. Це результат порушення гормонального фону, який в більшості випадків не потребує втручання. 

Захворювання, що викликають гіркоту в роті

Викривлення смаку часто ігнорують, вважаючи незначною проблемою, що проходить з часом. Однак зазвичай вона сигналізує нам про небезпечні захворювання внутрішніх органів:

  • інфекційний та неінфекційний гепатит;
  • холецистит — запалення жовчного міхура;
  • панкреатит — патологію підшлункової залози;
  • холедохолітіаз — камені в жовчних протоках;
  • гастрит та гастродуоденіт — захворювання шлунку та дванадцятипалої кишки;
  • діскінезію (непрохідність) жовчних протоків;
  • ГЕРХ;
  • початкову стадію виразкової хвороби або ускладнення після її лікування. 

Відповіддю на питання, від чого може бути гіркота в роті, також будуть захворювання ротової порожнини, наприклад, стоматит чи гінгівіт. Цю версію підтверджують додаткові симптоми — білий наліт на язику, почервоніння чи побіління ясен, неприємний запах з роту тощо. 

Що робити, якщо гіркота в роті не зникає?

Іноді симптом з’являється раптово та проходить безслідно за короткий час. Наступного дня пацієнт може забувати про нього. Якщо присмак гіркоти не тримається довго, можна відкласти занепокоєння. Таке часто стається після переїдання жирних продуктів, вживання великої кількості алкоголю, стресу чи надмірних фізичних навантажень. 

Якщо ж відчуття зберігаються протягом кількох днів або постійно виникають за одних і тих самих обставин, можна запідозрити більш серйозні причини гіркоти в роті — в тому числі хвороби шлунково кишкового тракту. В такому випадку вам варто звернутися до лікаря, який проведе діагностику, наприклад, УЗД внутрішніх органів. Лікуванням буде займатися профільний спеціаліст, до компетенції якого належить виявлене захворювання. 

Діагностика та лікування

Для правильної постановки діагнозу дуже важливо зафіксувати обставини появи гіркоти, які ми перерахували раніше. Терапевт запитає вас, коли саме виникають неприємні відчуття, якого режиму харчування та фізичної активності ви дотримуєтесь, які захворювання мали раніше. Під час обстеження використовуються різні методики:

  • пальпація внутрішніх органів;
  • загальний та біохімічний аналіз крові;
  • УЗД жовчного міхура та дослідження інших органів;
  • рентгенографія з контрастом;
  • гастроскопія — зондування.
5

Лікуванням гіркоти можуть займатися спеціалісти різного профілю, залежного від того, які функції організму порушені. Якщо причина криється в жовчному міхурі, жовчних протоках чи виразці шлунку, варто звертатися до хірурга. Лікуванням гастритів, дуодениту, панкреатиту та неінфекційного гепатиту займається гастроентеролог. Хвороби бактеріального, вірусного, грибкового та паразитарного походження належать до компетенції інфекціониста. Підбір медикаментозних препаратів та інших засобів лікування відбувається індивідуально залежно від походження та перебігу хвороби. 

Поширені питання

Які причини гіркоти в роті?

Найчастіше це патології шлунку, печінки, підшлункової залози, жовчних протоків або жовчного міхура. Якщо вас цікавить, чому гіркота в роті з’являється одночасно з сухістю, треба також виключити автоімунні захворювання. 

Як діяти при появі гіркоти в роті?

Симптом може з’являтися різко та проходити безслідно. Якщо це супроводжується переїданням, вживанням алкоголю, стресом чи фізичними навантаженням, у вас немає приводу для занепокоєння. Якщо гіркота повторюється або не проходить, варто негайно звернутися до лікаря. 

Як лікується гіркота в роті?

Програма лікування підбирається індивідуально залежно від походження хвороби. Цим можуть займатися спеціалісти різного профілю — гастроентеролог, хірург або інфекціоніст. 

Залиште відгук

Call Now Button