Сечокам’яна хвороба сьогодні є один із найпоширеніших урологічних захворювань. Вона може протікати без симптомів. А певний дискомфорт може тривалий час погіршувати якість життя.
Це захворювання сечовидільної системи може розвиватися у будь-якому віці. Але найчастіше – у людей віком 21 до 40 років. Фахівці стверджують, що чоловіки більш схильні до утворення каменів у нирках, ніж жінки. Кількість каменів, їх форма і місце розташування можуть бути дуже різні.
Зміст:
- Причини виникнення сечокам’яної хвороби
- Види каменів в нирках
- Симптоми каменів у нирках
- Перші ознаки сечокам’яної хвороби
- Як розпізнати камені в нирках?
- Як виглядають камені?
- Як виходять камені?
- Профілактика каменів у нирках
- Лікування каменів у нирках
- Ускладнення, які можуть виникнути
Причини виникнення сечокам’яної хвороби
Причини утворення каменів у нирках є різні. Важко точно і однозначно сказати, від чого камені в нирках. Але найчастіше це:
Підвищений вміст солей у воді, яку ви вживаєте
Фахівці стверджують, що у регіонах, де вода жорсткіша, відсоток людей з каменями в нирках вищий.
Неправильне харчування
А також – порушення обміну речовин. Гостра, смажена та солона їжа не найкраще впливає на наш організм. Це стосується і фаст-фуду. Зловживання гострим, смаженим і кислим змінює кислотність сечі і часто є причиною, що утворюються камені в нирках. Також деякі продукти можуть спровокувати утворення каменів у нирках. Наприклад, надлишок молочних продуктів, шоколаду, чаю, кави.
Інфекції сечових шляхів.
Крім того, це і хронічні захворювання органів сечостатевої системи. Аденома простати, цистит, пієлонефрит можуть стати причиною каміння у нирках.
Спадковість
Якщо ваші рідні страждали на сечокам’яну хворобу, то ризик утворення каменів і піску значно підвищується.
Мало рідини
Якщо ви вживаєте мало води, сеча стає більш концентрованою. Солі кристалізуються, випадають у вигляді піску, а згодом утворюються камені в нирках. Щодня варто випивати 2, 5 л води. Найкращий варіант – очищена питна вода або джерельна.
Гіподинамія
У тих, хто мало рухається, зростає ризик утворення каменів у нирках. Крім того, застій крові погіршує харчування органів і тканин, з кісток вимивається кальцій. Відтак вміст кальцію збільшується в крові і сечі.
Травми нирок
Звуження сечоводу чи верхніх сечових шляхів може стати причиною порушення відтоку сечі. Відтак розвивається інфекція, а у сечі утворюються кристали солей, які згодом перетворюють у камені. Важливо вчасно звернутися до уролога і пройти курс лікування.
Надлишок чи нестача вітамінів
Не потрібно захоплюватися вітамінами групи С, а також дотримуватися балансу вживання вітамінів групи D.
Зловживання алкоголем, сечогінними препаратами
Часте вживання лікарських препаратів, які мають сечогінний ефект, може стати причиною швидкої втрати рідини в організмі. А також це може стати причиною концентрації солей в сечі і утворення каміння у нирках. Також це можуть бути деякі препарати, наприклад сульфаніламіди, аскорбінова кислота. Їх надмірне вживання може порушувати баланс в організмі. Всі медичні препарати варто вживати тільки за призначенням лікаря та у необхідних дозах.
Види каменів в нирках
Камені в нирках – органічні або неорганічні мінеральні та сольові відкладення. Зазвичай вони мають тверду консистенцію, різні розміри і форму. Крім нирок, камені можуть утворюватися в сечоводах, або сечовому міхурі. Залежно від хімічного складу каменів, розрізняють їх кілька видів:
- Фосфатні – з солей кальцію.
- Уратні – з солей сечової кислоти.
- Оксалатні – з солей сечової, або щавлевої кислоти.
- Цистинові – утворюються у випадку порушення процесів обміну амінокислот.
Симптоми каменів у нирках
Симптоми каменів у нирках проявляються не завжди. Хворобливі симптоми каміння в нирках більш яскраво виражені стають, коли камінь збільшується в розмірі чи потрапляє у сечовід.
Часто про хворобу свідчить біль у попереку, який посилюється під час фізичних навантажень, гострий біль внизу живота. Може бути біль під час сечовипускання і навіть домішки крові та гною в сечі. Інколи сеча має неприємний запах, каламутний осад.
Якщо ви зауважили такі симптоми, не варто чекати, поки хвороба пройде сама. Ці тривожні дзвіночки свідчать про серйозні захворювання сечостатевої системи. Займатися самолікуванням категорично заборонено. Щоб точно з’ясувати, що ж відбувається з організмом, варто записатися на прийом до уролога. Після огляду він направить на аналізи. А на їх основі підбере лікування.
Перші ознаки сечокам’яної хвороби
Перші ознаки захворювання не завжди чітко виражені. Часто це може бути біль у попереку. Інколи він може іррадіювати в низ живота, пах, промежину. Характер болю може бути різним – колючим, ниючим, періодичним, гострим. Дискомфорт, біль, печіння під час сечовипускання, часті позиви в туалет, сечовипускання малими порціями – тривожні дзвіночки, які не варто ігнорувати. А першими ознаками хвороби часто є напади нудоти, блювота, загальна слабкість, головний біль, здуття живота, підвищення температури тіла.
Як розпізнати камені в нирках?
Чим раніше пацієнт з підозрою на сечокам’яну хворобу звернеться до лікаря, тим краще вона піддається лікуванню.
Виявити захворювання легко – потрібно здати загальний аналіз сечі і зробити УЗД нирок. Ультразвукова діагностика покаже, чи є у сечі кристали, пісок чи камені. Однак деякі типи конкрементів УЗД-датчик бачить не завжди. А визначити їх можна за допомогою КТ або МРТ.
У медичному центрі “Нікомед” у Львові можна зробити УЗД нирок. Тут є сучасне обладнання та працюють професіонали своєї справи. Це запорука найкращого результату. УЗД нирок не шкідливе для пацієнта, не викликає болю. Результати діагностики можна отримати одразу після обстеження. Своєчасна діагностика каменів дозволяє правильно підібрати лікування та уникнути можливих ускладнень.
Як виглядають камені?
Спочатку у нирках і сечовому міхурі утворюється пісок, який згодом перетворюється на каміння. Камені в нирках виглядають як невеликі ущільнення жовтого, білого або сірого кольору. Поверхня може бути гладкою або нерівною. Розмір каменів у нирках також може бути різний, від кількох міліметрів до кількох сантиметрів.
Як виходять камені?
Часто пацієнти запитують, як вивести камені з нирок. Камені в нирках – це захворювання, яке піддається лікуванню. Але щоб камінь вийшов із нирки, потрібно чітко дотримуватися вказівок лікаря. А також – спостерігати за динамікою хвороби, виконувати рекомендації лікаря, дотримуватися дієти, питного режиму, відмовитися від шкідливих звичок.
Якщо розмір каменів не більше, ніж 5-6 міліметрів, то камені можуть вийти самостійно у вигляді піску. Під час виходу великих каменів із нирок виникає сильний біль у попереку, в нижній частині живота. Зазвичай процес виходу каменя з нирки займає 2-3 тижні, залежить від виду і розміру.
Також при вихід каменя з нирки можуть свідчити такі симптоми, як підвищення температури тіла, біль і дискомфорт під час сечовипускання, часті позиви у туалет, каламутна сеча з домішками крові. Можуть бути набряки обличчя і кінцівок через утруднене сечовипускання. Якщо ви відчуваєте сильний біль, болісне сечовипускання, зверніться до уролога. Часто це можуть бути ознаки ниркової коліки.
Профілактика каменів у нирках
Профілактика каменів у нирках передбачає дотримання таких рекомендацій:
· Дотримання дієти.
Профілактика утворення каменів у нирках передбачає зміну харчування. Насамперед варто відмовитися від продуктів, які сприяють утворенню каменів: від жирної і смаженої їжі, копчених продуктів, щавлю, кислих фруктів і ягід.
· Питний режим
Важливо дотримуватися правильного питного режиму: випивати щодня 2-3 л чистої питної води.
· Активний спосіб життя
Піші прогулянки, заняття у тренажерному залі, велопрогулянки допоможуть зміцнити організм.
· Відмова від шкідливих звичок
Куріння, алкоголь можуть тільки погіршити стан пацієнта. Тому від шкідливих звичок варто відмовитися.
Лікування каменів у нирках
На прийомі уролог оглядає пацієнта, вислуховує скарги, збирає анамнез та призначає додаткові дослідження. За результатами діагностики (аналіз крові і сечі, УЗД нирок) уролог призначає лікування каменів у нирках.
- Якщо розміри каменів 5-6 міліметрів, то використовують медикаментозну терапію.
- Якщо камені великі, використовують малоінвазивні хірургічні методи лікування. Це може бути літотрипсія – метод дроблення каменів.
Ускладнення, які можуть виникнути
Якщо не лікувати сечокам’яну хворобу, то вона може спровокувати такі ускладнення: розвиток паранефриту, гідронефрозу. Одним з наслідків є сепсис, гнійні нариви у нирках.Якщо ви зауважили симптоми захворювання, не зволікайте з візитом до лікаря. Він поставить точний діагноз і призначить лікування. Тільки вчасна діагностика і правильне лікування каменів в нирках дозволить уникнути ускладнень.
Залиште відгук