Аневризма аорти: симптоми, діагностика та лікування

17.07.2023

Аневризма аорти — значне розширення найбільшої артерії організму, яке супроводжується витонченням стінок судин. Це одне з найнебезпечніших захворювань серцево-судинної системи. Якщо його не діагностувати вчасно і не почати лікування на ранніх стадіях, ймовірність летального результату може перевищувати 50%.

1

Зміст:

  1. Симптоми аневризми аорти
  2. Причини розвитку аневризми аорти
  3. Чим небезпечна аневризма аорти?
  4. Класифікація захворювання
  5. Діагностика аневризми аорти
  6. Методики лікування
  7. Профілактика захворювань судин

Симптоми аневризми аорти

Діаметр головної артерії в здорової дорослої людини — від 2 до 3 см на різних ділянках. Аневризма аорти означає її патологічне розширення до 5 сантиметрів та більше. В цьому процесі не відбувається розростання тканини, отже стінки судини витончуються, що значно підвищує ризик їх розриву. 

Захворювання супроводжується нечіткою симптоматикою, характерною для патологій різних органів — легень, стравоходу, серця та шлунку. До його зовнішніх проявів належать:

  • задишка;
  • прискорене серцебиття;
  • загальне відчуття слабкості та сонливість;
  • біль в грудях;
  • почуття пульсації в животі;
  • безпричинний кашель;
  • часті пневмонії;
  • дискомфорт при ковтанні їжі;
  • осиплість голосу та інші. 

Причини розвитку аневризми аорти

Майже в 90% випадків патологію діагностують при виявленні атеросклерозу та інших захворювань серця. Аневризма черевної аорти найбільш небезпечна для чоловіків старше 40 років, яким потрібно щороку проходити обстеження серцево-судинної системи. До груп ризику також належать курці та люди з надмірною вагою тіла. 

Окрім того, лікарі називають причинами розвитку аневризми:

  • спадкову схильність;
  • перенесені захворювання сполучної тканини — в тому числі інфекційні та автоімунні;
  • хірургічні втручання;
  • механічні пошкодження в результаті ударів та падінь;
  • гіпертонію — підвищений тиск протягом тривалого часу. 

Чим небезпечна аневризма аорти?

Розширення судин та витончення стінок підвищує ризик розриву. Пошкоджена аневризма аорти призводить до блискавичної кровотечі, здатної призвести до летального результату за кілька хвилин. В такій ситуації людину може врятувати тільки миттєве хірургічне втручання. Якщо вона вже не знаходиться в медичному стаціонарі, рівень смертності від розриву аневризми досягає 70–95%. 

Класифікація захворювання

Аорта — велика артерія, яка складається з трьох ділянок:

  • висхідної (шийної);
  • дуги;
  • спадної (умовно поділяється на грудну та черевну). 

Симптоми патології будуть залежати від того, в якій частині утворюється розширення. 

Аневризма дуги аорти

Хворий страждає від задишки та тяжкого кашлю, який підсилюється з часом. Збільшується виділення слини, при ковтанні їжі відчувається дискомфорт — «грудка в горлі». Голос стає осиплим, збільшується частота захворювань системи дихання — аж до пневмонії. 

Аневризма грудної аорти

Головною ознакою виступає біль в грудях, що нагадує радикуліт. Він може прострілювати в руку, шию та спину. Спостерігається підвищення тиску та прискорення серцебиття. Разом з тим пацієнт відчуває нестачу повітря — шкіра стає блідою та синюшною. Діагностуються тяжкі пневмонії, що супроводжуються кровохарканням.

Аневризма черевної аорти

Симптоми нагадують гастродуоденіт — часті кислі відрижки, тягнучий біль в області живота, почуття пульсації, нудота та блювання. Аневризма черевного відділу може супроводжуватися ускладненим сечовипусканням. Окрім того, зберігаються задишка та часте серцебиття. 

Діагностика аневризми аорти

Захворювання часто маскується під інші патології, що ускладнює його виявлення. Аневризма черевної аорти у чоловіків старше 40 років найчастіше виявляється під час планових обстежень. Люди з групи ризику мають проходити УЗД серця щонайменше один раз на рік. Це дозволяє своєчасно виявити зміни структури судин та вжити необхідних заходів. 

Діагностика аневризми аорти також відбувається під час лікування пов’язаних захворювань, наприклад, атеросклерозу чи пневмонії. Розширення артерії можна помітити на рентгенівському знімку грудної клітки чи черевної порожнини. В разі підозри на деформації певного відділу аорти лікар може призначати додаткові обстеження:

  • ехокардіографію (УЗД серця);
  • ультразвукове дуплексне сканування;
  • комп’ютерну томографію;
  • ангіографію.
2

Методики лікування

Нажаль, консервативна терапія ефективна тільки на ранніх стадіях захворювання або в легкій формі. Якщо симптоми аневризми черевної аорти виражені слабко, лікар може призначити прийом медикаментів. Вони укріплюють стінки судин, запобігаючи подальшому розширенню. Однак це не дає стовідсоткового захисту від ускладнень, тому пацієнту треба проходити обстеження принаймні два рази на рік. 

Найбільш результативним показало себе хірургічне лікування аневризми аорти. Операція передбачає видалення пошкодженої ділянки та заміну штучним протезом. Чим раніше проходить втручання, тим вище ймовірність збереження здоров’я. З часом ризик ускладнень зростає — в занедбаних випадках рівень летальності під час операції сягає 40–50%. 

Профілактика захворювань судин

Аневризма аорти — це один з наслідків атеросклерозу. Тому поради будуть такими самими, як і в профілактиці цього захворювання. Дуже важливо вести активний спосіб життя — приділяти щонайменше одну годину на день фізичним вправам або прогулянкам. Слід мінімізувати кількість продуктів, багатих на жири тваринного походження, в своїй дієті. 

Аневризма аорти може бути викликана регулярними стресовими ситуаціями. Якщо ваша робота пов’язана з нервовими перенапруженнями, дуже важливо знаходити час для якісного відпочинку. В разі діагностування хвороби варто повністю відмовитися від значних фізичних навантажень — в тому числі від силових тренувань. Слід також уникати падінь та ударів в верхню частину тіла. 

Однак спрогнозувати розвиток захворювання дуже важко — навіть в пацієнтів з групи ризику. Тому основним способом профілактики лишаються регулярні обстеження. Вони включають в себе ультразвукову діагностику, загальний та біохімічний аналіз крові та консультацію кардіолога. В разі виникнення небезпечних симптомів треба звернутися по допомогу якомога раніше — це допоможе зберегти незмінну якість життя та уникнути ускладнень. 

Залиште відгук

Call Now Button